Gaudi - Nagy Tamás: Senki sem érvénytelenítheti a Fidesz törvényeit

Alkotmányellenes, hogy az őrizetbe vett két napig nem találkozhat az ügyvédjével. Az Alkotmánybíróság jövőbeni tétlenségéről viszont a kormánypártok már gondoskodtak.  

Az Alkotmánybíróság (AB) döntése szerint a büntetőeljárásról szóló törvénynek a közelmúltban elfogadott módosításai alkotmányt, valamint nemzetközi egyezményt sértenek. Ezek közé tartozik az az illetékességi szabály, amelynek értelmében egyes ügyekben az a bíróság jár el, ahol az ügyész vádat emel. Emellett alkotmányellenes a 120 óráig elrendelhető őrizet és az őrizet első 48 órájában az ügyvéddel megtiltott kapcsolatfelvétel. Az AB felé az ügyben a Legfelsőbb Bíróság elnöke, két országgyűlési képviselő és az Ügyvédi Kamara elnöke fordult beadványával.

Az Alkotmánybíróság vizsgálata során figyelembe vette a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának gyakorlatát is. Gaudi-Nagy Tamás, a Jobbik országgyűlési képviselője a barikad.hu megkeresésére elmondta, a Rómában elfogadott emberi jogok európai egyezményének sem felelt meg a szabályozás.

„Teljesen elfogadhatatlan, jogilag pedig nonszensz, hogy az ügyvéddel két napig nem találkozhat az őrizetbe vett személy. A védelmemhez fűződő jog mindenkit megillet, ezt még a 2006-os események idején, jogtalanul őrizetbe vett személyek esetében sem merték a hatóságok nagy részben megtagadni. Ezt a jogmegvonást törvényi szintre emelni elfogadhatatlan.

Elkeserítő tény emellett, hogy január 1-jétől sem magánszemély, sem országgyűlési képviselő, sem frakció nem fordulhat beadvánnyal az Alkotmánybíróság felé. Innentől kezdve az országgyűlési képviselők egynegyedének támogatása szükséges egy beadványhoz. A kormánykoalíció kétlem, hogy megtenné ezt a saját törvényeivel szemben. Szintén nehezen elképzelhető az ellenzéki pártok politikai nézetkülönbségei miatt, hogy közösen forduljanak az Ab-hoz” – jelentette ki portálunknak a Jobbik politikusa. 

(LR-barikad.hu)