A Jobbik Zétényi Zsoltot jelölte alkotmánybírónak

A Jobbik élve alkotmányos jogával, Zétényi Zsolt ügyvédet, a szabadságjogokért és a történeti alkotmányosságért évek óta eredményesen küzdő Nemzeti Jogvédő Alapítvány és Szolgálat, illetve a Magyar Konzervatív Alapítvány elnökét jelöli az Alkotmánybíróság tagjának.

Zétényi Zsolt olyan, a történeti alkotmányosságunkat, és a Szent Korona-tan eszmeiségét hitelesen megjelenítő alkotmány- és büntetőjogász, aki eddigi pályafutása során bebizonyította, hogy képes megalkuvásmentesen és szakmailag megingathatatlan módon képviselni az igazságosság és a jogállamiság értékeit és joggal számíthat a többi párt támogatására. A Jobbik meggyőződése, hogy Zétényi Zsolt megbízatása alatt is képes lenne olyan szemléletbeli változásokat elindítani az Alkotmánybíróság működésében, amely áttörést hozhat.

A Jobbik azért ajánlott csupán egy jelöltet a két üres alkotmánybírói helyre, mert a korábbi konszenzusos rendszerrel szemben olyan új jelölési szabályokat alakított ki a kormánytöbbség, amely érdemben kizárta az ellenzéki pártokat a jelölésből.

Mindeközben megdöbbenéssel értesültünk, hogy a Fidesz azt a Stumpf Istvánt nevezte meg egyik alkotmánybíró-jelöltjének, aki megfelelő időtartamú és minőségű szakmai gyakorlat híján nem felel meg a követelményeknek. A volt miniszter jelölése azért is aggályos, mert a kormánypártok -- a felhatalmazás nélkül, egyoldalúan létrehozott és a gyakorlatban az ellenzéki pártok kizárásával működtetett Nemzeti Együttműködés Rendszerének keretein belül -- sorozatban pártkádereket ültetnek az alkotmányos garanciákat biztosító intézmények élére, illetve tagjai közé. Kulcsontosságú, hogy valódi féket és ellensúlyt megtestesítő alkotmánybíráskodás képes legyen gátat szabni a jogállamiságot és a demokratikus jogok érvényesülését fenyegető jogalkotásnak, amelyre az utóbbi hetekben már több szomorú példát láthattunk.

Gaudi-Nagy Tamás és Gyüre Csaba, a Jobbik országgyűlési képviselői, az alkotmánybírákat jelölő eseti bizottság tagjai