A szigorított dologház visszaállítását kezdeményezi a Jobbik

A Jobbik szorgalmazza a szigorított dologházi őrizet visszaállítását, továbbá számos területen szigorítana még a készülő Büntető Törvénykönyvön, valamint több új pontot is bevezetne. Gaudi-Nagy Tamás országgyűlési képviselő a párt módosító indítványait ismertette parlamenti sajtótájékoztatóján.

A politikus úgy látja, aggasztó az ország helyzete a mindennapi bűnözés, a cigánybűnözés területén, továbbá jelen van a politikusbűnözés és a szervezett bűnözés is, amik ellen sürgős fellépés szükségeltetik. A Jobbik ezért fontosnak tartja a tervezettnél is erősebb büntetési tételek bevezetését.

Gaudi-Nagy Tamás szerint elfogadhatatlan, hogy manapság olyan könnyen kioltatik az ember élete akár fillérekért is, főleg vidéken, mindössze öttől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetik. Ezt a Jobbik 15-25 évre emelné meg, és külön, “gyilkosság” néven tenné be minősített esetként a szándékos emberölést, amiért halálbüntetés is kiszabható lenne. Emellett a tényleges életfogytiglanból történő feltételes szabadlábra bocsátás legkorábbi időtartamát is 30 évre emelnék.

A nemzeti radikális párt véleménye szerint biztosítani kell az őrizeteseknek a javulás és szocializáció lehetőségét is, így egy 1928-as cikkelyt elővéve ismét bevezetnék a szigorított dologházi őrizetet azok esetén, akik például rablás, tolvajlás miatt kerültek törvényszék elé. Ez egy olyan kombinált büntetési tétel lenne - magyarázta Gaudi-Nagy Tamás -, ahol a kötelező munka a büntetés helyett, után vagy mellett lenne végezendő, szigorúan ellenőrzött kollégiumi rendszerű lakhatás mellett. Ma, mikor az elítéltek utcára kerülnek - folytatta a képviselő -, kontrollálatlanul történik ez, és meg se próbálják őket visszavezetni a társadalomba.

Gaudi megemlítette, hogy a rendszerváltás előtt “parazita életmódú” embereknek nevezték a tolvajokat, rablókat, és ennek megfelelően kezelte a büntetésvégrehajtás az ilyen bűnözőket. Szót ejtett arról is, hogy ugyan van kötelező közmunka az elítéltek esetén, de ez mindössze 13 nap, ami rendkívül kevés - Gaudi-Nagy Tamás szerint egy évre is fel lehetne vinni a felső korlátot.

Tilos lesz a földvédelem?

Végül felsorolt még további módosító javaslatokat, így azt, hogy az arányosság ne korlátozza a védekezőt támadás esetén, illetve a Szent Korona védelme külön cikkelyt élvezzen. Továbbá ne legyen büntethető, aki az Európai Unió ellen megmozdulásokat szervez és ellene kampányol, mivel így a földvédelmi mozgalmak munkáját is lehetetlenné teszik, akik a moratórium meghosszabbításáért küzdenek, valamint felszólalnak a külföldiek földvásárlása ellen.

A Jobbik kivenné a Btk-ból a nemzetiszocialista és kommunista bűnök tagadásának tilalmát, mivel ez a történelmi vitákat nehezíti meg, és sérti a szólásszabadságot. Ezeken felül a radikális párt külön pontban büntetné a cégek fantomizálását, valamint nem támogatja azt sem a készülő tervezetben, hogy a vérfertőzés büntetési tételét 5 évről csökkentenék. Végül, de nem utolsó sorban a Jobbik megszüntetné azt a helyzetet, ami alapján a 2006-os rendőrbűnözők közül több büntethetősége megszűnt a leszerelésük után. A sajtótájékoztató végén Gaudi-Nagy Tamás biztosította a média munkatársait, hogy további módosítókat is fognak benyújtani, amikről szintén tájékoztatni fogja a nyilvánosságot.

FZ - barikad.hu