A márciusi kárpátaljai magyarellenes támadásokról tájékoztatta Martonyi a Jobbik-frakció jogvédőjét
Gaudi-Nagy Tamás levélben érdeklődött Martonyi Jánosnál, hogy milyen lépéseket tett a Külügyminisztérium a márciusban, a kárpátaljai Ungváron történtekkel kapcsolatban, illetve mit kívánnak tenni annak érdekében, hogy a jövőben hasonló megaláztatást ne kelljen elszenvednie magyar állampolgároknak sem Kárpátalján, sem más elszakított területeken (Gaudi-Nagy Tamás írásbeli kérdése IDE kattintva elolvasható).
Vélhetően szélsőséges ukrán nacionalisták voltak a március 16-i ungvári magyarellenes támadások elkövetői, az ilyen incidensek mindazonáltal nem jellemzők Kárpátaljára, évszázadok óta békében élnek ott egymással az emberek, nincsenek nemzetiségek közötti viszályok – közölte Martonyi János külügyminiszter a Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik) országgyűlési képviselő kérdésére adott írásbeli válaszában kedden.
A képviselő azt firtatta, milyen lépéseket tesz a kormány az ungvári incidensek miatt.
A tárcavezető válaszában felidézte: magyar állampolgárok két csoportját március 16-án támadás érte Ungváron két különböző helyen és időpontban. Az ungvári magyar főkonzulátus haladéktalanul fellépett az ügyben a megyei politikai vezetésnél és az illetékes hatóságoknál. Emellett a Külügyminisztérium is megtette a szükséges diplomáciai lépéseket.
Kiemelte, ennek is köszönhetően a kárpátaljai politikai vezetés egyértelműen elítélte a történteket, az illetékes hatóságok pedig megindították az ügyben a nyomozást.
Az egyik incidens az Ung folyó gyalogoshídján történt délben, ennek elszenvedői miskolci iskolások voltak – emlékeztetett -, a támadók letépték a fiatalok ruházatáról a kokárdákat. Az őket kísérő tanárok úgy döntöttek, hogy nem tesznek rendőrségi feljelentést, és nem kértek konzuli segítséget sem, ezért a történtekről a főkonzulátus a médiából értesült.
A másik eset körülbelül egy órával később, az ungvári görög katolikus székesegyház előtt történt: a karácsfalvai Sztojka Sándor Görög Katolikus Líceum magyarországi vendégeit érte „verbális támadás", és többükről letépték a kokárdát. A karácsfalvai kollégium igazgatója telefonon elérte a beregszászi konzulátust – Karácsfalva ennek konzuli kerületébe tartozik -, majd felvette a kapcsolatot az ungvári főkonzullal is.
Az ungvári képviseletről két konzul haladéktalanul a helyszínre érkezett. E csoport tagjai is úgy döntöttek, hogy nem tesznek rendőrségi feljelentést, és megelégedtek a konzuli segítségnyújtással – írta a külügyminiszter.
Közölte: az ungvári főkonzul még aznap telefonon és személyesen is tájékoztatta a város polgármesterét és Kárpátalja kormányzóhelyettesét az esetekről, kifejezte megdöbbenését és tiltakozását a támadások miatt. Mindkét vezető azonnal elítélte és elfogadhatatlannak minősítette a történteket – idézte fel Martonyi János.
A főkonzulátus ezt követően levélben tett bejelentést Kárpátalja kormányzójánál, a megyei főügyésznél és a megyei rendőrkapitánynál, kérve az ügy mielőbbi kivizsgálását, majd az erről szóló tájékoztatást. A főkonzul felkereste a kárpátaljai kormányzót, a megyei közgyűlési elnököt és a megyei főügyészt. Mindhárom vezető elítélte a támadásokat, és ezt a véleményüket az ukrán nyelvű kárpátaljai médiában is közölték. A főkonzulátus közleményt adott ki az álláspontjáról.
A miniszter kitért arra is, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetpolitikai ügyekért felelős helyettes államtitkára, Répás Zsuzsanna nyilatkozatot adott ki, a Külügyminisztérium képviseletében pedig Keskeny Ernő miniszteri biztos, főosztályvezető Jurij Muska ukrán nagykövetnél tiltakozott az incidensek miatt.
Mint írta, a Kárpátalja Megyei Közgyűlés március 21-i ülésén testületileg is elítélte a két támadást, ahogyan a kárpátaljai magyar szervezetek is. A kijevi magyar nagykövetségnek eljuttatott üzenetében az ukrán szélsőséges Szvoboda (Szabadság) párt vezetője is elhatárolódott az incidensektől – jegyezte meg.
Közölte, „a határozott magyar diplomáciai fellépés" után az ukrán szervek elindították a nyomozást, erről az ungvári főkonzult március 20-án hivatalában a városi rendőrkapitány tájékoztatta.
Martonyi János szerint „verbális agressziójuk tartalmából" valószínűsíthető, hogy az elkövetők szélsőséges ukrán nacionalisták voltak, akik saját nemzeti identitásukat csak másokkal szemben, intoleránsan, a kisebbségeket és más nemzetbelieket gyalázva, a történelmi valóságot, tényeket meghamisítva próbálják meghatározni.
Az ilyen incidensek mindazonáltal nem jellemzők Kárpátaljára – mutatott rá. Hozzátette: a Külügyminisztérium továbbra is kiemelt figyelemmel kíséri az ügyet.
MTI