Magyar szövetkezés a felvidéki autonómiáért

 2014. március 20-án, Gaudi-Nagy Tamás országgyűlési képviselő, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat (NJSZ) ügyvezetője a patináns magyar városban, a trianoni békediktátum által kettészelt Révkomáromban néhány a magyar önrendelkezés elérését kiemelt célként meghatározó elkötelezett felvidéki magyarral találkozott.

A találkozón részt vett Bósza János, az első és eddigi egyetlen felvidéki autonómia koncepció kidolgozója, aki eddig magányos, de iránymutató küzdelmet folytatott a felvidéki autonómia megteremtéséért (a felvidéki autonomista honlapja IDE kattintva elérhető), Fehér István, a Szlovák állampolgárságától önkényesen megfosztott tanár, aki korábban az NJSZ könyvbemutatóval összekötött önrendelkezési konferenciáján tanúságtételt tett (a könyv IDE kattintva elérhető, Fehér tanúságtétele a 103 oldalon olvasható). Ott volt Dobay Gergely, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom felvidéki elnöke, a legnagyobb felvidéki kulturális rendezvény, a Felvidéki Magyar Sziget főszervezője, több a magyar nyelv használatáért folytatott figyelemfelhívó akció kezdeményezője, illetve Knirs Imre, az Egy Jobb Komáromért polgári kezdeményezés képviselője, a komáromi Viking Pub tulajdonosa.

Klapka György szobra előtti közös főhajtást és egy rövid bemutatkozást több órás együttgondolkodás követte, melyen áttekintették a kárpát-medencei magyarság önrendelkezésének ügyét (különös tekintettel a Felvidékre), mérleget vonva az elmúlt két és fél évtized ez irányban tett - sajnos elhanyagolható - erőfeszítései felett.  Ezt követően a társaság tagjai megfogalmazták azokat a cselekvési terveket, melyekkel az 500 ezres lélekszámú felvidéki magyarság autonómia ügyét az elkövetkezendő évben széles körben megismertethetik, illetve amelyek szükségesek  ahhoz, hogy minden nemzeti közösséget, így a jogfosztottságban élő felvidéki magyarságot is megillető önrendelkezést kivívják.

A felvidéki magyar pártok mind ez idáig ezt nem tűzték zászlajukra, megalkuvásból és félelemből lemondtak ennek a jogos igénynek a megvalósításáról. Ezért a kezdeményezést az elszánt és bátor civileknek kell átvenni.

A résztvevők egyetértettek abban, hogy az egyenjogúságot és gyarapodást egyszerre biztosító önrendelkezés bármely formájának gyakorlásához (területi autonómia, népszavazással történő határ korrekció stb.) elengedhetetlen, hogy a jelenlegi határok közé szorított Magyarország védhatalomként lépjen föl az összes elszakított területen élő és önrendelkezést követelő magyar közösség érdekében. Ausztriához hasonlóan, amely állam határozott, konfliktusokat is vállaló fellépése nélkülözhetetlen volt a dél-tiroli autonómia elérése érdekében.

A jó hangulatú és sikerrel kecsegtető találkozó résztvevői abban maradtak, hogy nemsokára ismét találkoztak, és az autonómia mozgalomhoz való csatlakozásra szólítanak fel minden jó szándékú és elkötelezett hazafit.

Kapcsolódó:
Csonkaországi nemzeti jogvédők felvidéki bevetésen
Kárpótlást és területi autonómiát a felvidéki magyarok számára! (videó)


Fehér István, Gaudi-Nagy Tamás, Dobay Gergely, Bósza János

 

Egy jellegzetes komáromi üzlet, semmiféle információ nem látható magyarul. Üde kivételt egy belvárosi biobolt jelentett.