A multik megregulázása érdekében Gaudi és Z. Kárpát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál járt

Gaudi-Nagy Tamás és Z. Kárpát Dániel jobbikos országgyűlési képviselők előzetes egyeztetés után a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál (NÉBIH) jártak. A látogatás célja összetett volt: egyrészt az idén tavasszal az Országgyűlés elfogadta Gaudi-Nagy Tamásnak az élelmiszer láncokat működtető multik bírságolásának szigorítását célzó javaslatát, mely által a korábbi 100 millióról 500 millióra, illetve különösen súlyos esetben 2 milliárd forintról 5 milliárdra forintra nőtt a kiszabható bírság mértéke (a bírság árbevételarányos plafonja 5 %-ról 10 %-ra nőtt), így egyrészt ennek érvényesítéséről érdeklődött a két képviselő, másrészt a tájékozódás céljával intéztek kérdéseket a Hivatal képviselőihez annak érdekében, hogy a képviselők megismerhessék az élelmiszer-biztonság terén folytatott hatósági tevékenységet, és ennek keretében különösen a fogyasztókat károsító, veszélyeztető termékeket forgalmazó, jellemzően külföldi tulajdonban álló élelmiszerláncok elleni fellépést.

Dr. Oravecz Márton elnök a kérdések nyomán részletes tájékoztatást adott a NÉBIH működéséről, a multinacionális cégek monitorozásával, a társhatóságokkal ápolt szoros együttműködéssel, a fogyasztói tudatosság formáláson keresztül egészen az olyan gyakorlatias dolgokkal kapcsolatban, mint például a fogyasztók által tett panaszok nyomon követhetősége. Ingyenesen hívható zöld számon (06-80-263-244) vagy elektronikus levélben (ugyfelszolgalat@nebih.gov.hu) a termék pontos megjelölésével lehetséges a panaszbejelentés, amelyet minden esetben helyszínelés és kivizsgálás követ. Jelezte, hogy a hatóság egyre szisztematikusabban igyekszik letörni az élelmiszerbiztonságot sértő csalárd tevékenységet, de még lehetőségeik bővíthetők.

A mintegy két órás találkozó során Gaudi-Nagy Tamás és Z. Kárpát Dániel jelezték, hogy folyamatosan érkeznek hozzájuk élelmiszer-biztonsági, túlnyomórészt a külföldi multinacionális cégeket érintő panaszok, ezért nagyon fontos számukra a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal munkájának megismerése. Kérték, hogy a szabályokat felrúgó tőkeerős multikkal kapcsolatban a jogszabályok adta lehetőségek figyelembevétele mellett nagyobb összegű bírságokat szabjanak ki. Oravecz Márton elnök a képviselőket biztosította a hivatal munkatársainak magyar fogyasztókat védő és az élelmiszerbiztonság kikényszerítésére irányuló elkötelezettségéről, egyben kifejezte, hogy minden fogyasztói panaszt kellő gondossággal kivizsgálnak, melyek eredményének fényében megteszik a szükséges lépéseket (pl. árubevonás, bírság, működés felfüggesztés) a magyar emberek egészséges életét veszélyeztető, romlott, lejárt szavatosságú, vagy nem tisztázott eredetű élelmiszereket árusító vállalkozások, köztük multinacionális cégekkel kapcsolatban.

A Jobbik a fentieken túl továbbra sem tágít saját fogyasztóvédelmi programjától sem, amely minden polgár számára lehetővé tenné, hogy ha úgy akarja, egészséges, hazai és biztonságos élelmiszerhez juthasson, akár a helyi piacok hálózatán, akár egy családtámogató szolgálaton keresztül. A tisztességtelen piaci szereplőkkel szembeni szankciók erősítése érdekében további jogszabályváltozást kezdeményez és az öntudatos polgárok segítségét kéri az élelmiszer-biztonságot sértő termékeket forgalmazó áruházláncok leleplező bejelentésekkel történő megfékezése érdekében, miután a kiszabott bírságok mértékében még nincs érzékelhető jelentős változás, mivel a bírság csak az éppen tettenért termékmennyiség és nem az egész bolthálózatban fellelhető minőséghibás termékek után szabható ki.