Szabadságot a bebörtönzött két székely politikai fogolynak, Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak!

(Nemzeti Jogvédő Szolgálat közleménye, 2018. július 7.)

Mi, nemzeti jogvédők nemcsak a migráció, a Soros zsoldos álcivilek-áljogvédők, önkényes bírók és a szexuális deviánsok ellen (mai napon a deviáns-menet elleni normalitáspárti tiltakozók jogi biztosítását a Nemzeti Jogvédő Szolgálat látja el), de a külhoni magyarjaink jogtiprása ellen is jogi harcot kell folytassunk. Sajnos bőven akad ez utóbbi téren is teendő.


Éppen július 4-én, a dicsőséges pozsonyi csata 1111. évfordulóján a román Legfelsőbb Bíróság példátlan justizmorddal öt-öt év letöltendő börtönre ítélte "terrorcselekmény" előkészülete miatt a már milliók által ismert és szeretett két székely hazafit, Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt.

Öt év a semmiért: ez egy felháborító, jogi köntösbe öltöztetett székely- és magyarellenes támadás és provokáció, az európai jogállami elvek teljes sárba tiprása. Az ügyészség másodfokon módosította a vádat terrorcselekményre, ennek adott helyt a bíróság a tények és a jogszabályok ellenére.

Ügyük messze túlmutat személyes sorsukon, rajtuk keresztül akarnak példát statuálni az erdélyi önrendelkezési mozgalom ellen. A nyilvánvaló cél az európai normák szerinti önrendelkezésért küzdő erdélyi székelység és magyarság elrettentése és megfélemlítése: békés és jogszerű küzdelmük büntetőjogi eszközökkel való üldözése, a terrorizmus rájuk húzása, hogy ezzel legitimálják az olyan hazafias szervezetek törvénytelen megfigyelését és törvényen kívül helyezését, mint a Hatvanégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom erdélyi szervezete. De ez a cél kudarcra van ítélve: az ellenállást csak növelik ezzel és minden jóérzésű ember (nemcsak magyar, székely, de sok román is) elemi felháborodással fogadta ezt a verdiktet.

Ma este hatkor tüntetés lesz értük Kézdivásárhelyen, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat (NJSZ) képviselteti magát, dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvezető várhatóan felszólal. Július 11-én 18 órától pedig a budapesti román nagykövetség előtt lesz, HVIM által szervezett tiltakozó megmozdulás.

Az ítélet végrehajtását még aznap megkezdték rajtuk. Ismét kiragadták tehát szerettetik köréből a közmegbecsülésnek örvendő kézdivásárhelyi vármegyéseket és rács mögé zárták őket. Ha nem sikerül ügyükben akár jogi, akár politikai eszközökkel kedvező változást elérni még négy év rabság vár rájuk.

Minden erőnkkel azon vagyunk mi is, jószándékú erdélyi és hazai erőkkel, jogászokkal, mozgalmárokkal, civil szervezetekkel, pártokkal és a magyar kormánnyal együtt, hogy a politikai foglyok szabadságukat mielőbb és végleg visszanyerjék. Korábban Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes is elítélően nyilatkozott az eljárásról, és magyarázatot kért a román hatóságoktól. A kormány illetékesei jelenleg kiemelten foglalkoznak az üggyel és várhatóan nem hagyják magára két, egyébként magyar állampolgárságú derék székelyt. Megtettük ennek érdekében a szükséges lépéseket.

Jogi fronton is gőzerővel zajlik a küzdelem: a védelem megkezdte törvénysértő elítélés miatti rendkívüli jogorvoslat kidolgozását, illetve az Emberi Jogok Európai Bíróságához intézendő sürgősségi kérelem is előkészítés alatt áll annak érdekében, hogy Romániát marasztalják el tisztességes eljárás követelményeinek súlyos és kirívó megsértése miatt az ügy kapcsán. Mindkét eljárás a jogerős ítélet megsemmisítését eredményezheti. Csak ez fogadható el, de egyúttal az amnesztia igénybevétele sem kizárt.

Határozott álláspontunk szerint semmilyen szabadságelvonásnak nincs helye a székely hazafiakkal szemben és elítélésük mielőbbi megsemmisítése, illetve az elszenvedett joghátrányok miatti jóvátételük indokolt.

A román államnak az ilyen és ehhez hasonló koncepciós, magyarellenes eljárások helyett azon kellene munkálkodnia, hogy végre biztosítsa a jelenleg súlyos jogfosztásban élő erdélyi magyar nép egyéni és közösségi jogainak az irányadó jogi normák és előremutató európai modellek (pl. Dél-Tirol, Baszkföld) szerinti érvényesülését velük, a magyar állammal és az emberi jogok garantálásáért felelős nemzetközi szervezetekkel (EU, ENSZ, Európa Tanács) szoros együttműködésben.

Az önrendelkezésért küzdő erdélyi magyar nép megfélemlítését és lejáratását célzó eljárásban különösen az ártatlanság vélelme, a védekezéshez fűződő jog és a tisztességes eljárás követelménye sérült, de saját büntetőszabályait megsértette a román állam.

A két székely hazafi két éve szabadult a 10, illetve 11 hónap előzetes letartóztatásból, ennek kapcsán kiadott NJSZ közlemény itt olvasható, az ott kifejtett álláspontunk most is időszerű sajnos: https://goo.gl/8UDqCZ

Tavaly pedig – bár felmentésnek lett volna helye a koncepciós vád megalapozatlansága miatt- az ítélőtáblán megszületett a relatíve kedvezőnek mondható elsőfokú ítélet, amely a letartóztatásban töltött időnek megfelelő enyhe börtönbüntetést szabott ki pusztán pirotechnikai eszközök birtoklásának vétsége miatt. Az elsőfokú eljárásban egyértelműen rögzítette a szakértő felül nem vizsgálható módon, hogy nem alkalmasak pusztító erő kifejtésére és emberi egészségben, kárban, dologban való károkozásra a lefoglalt pirotechnikai eszközök, így szóba sem jöhet előkészületi cselekmény: azok beszerzése, vagy azok beszerzésében való előzetes megállapodás sem merítheti ki a terrorcselekmény előkészületét, most mégis emiatt ítélték el őket.

Az Európai Unió tanácsának 2002/475/Ib. számú kerethatározata (lényegében az irányelvnek megfelelő korábbi jogi norma) határozza meg a terrorizmus elleni küzdelem terén a tagállamok által elvégzendő feladatokat. A kerethatározat 1. cikk (1) bekezdése szerint szerint a tagállamok csak azon szándékos cselekményeket nyilváníthatók terrorista bűncselekményekké, amelyek az elkövetés módja vagy összefüggéseik folytán egy államot vagy nemzetközi szervezetet komolyan károsíthatnak, illetve ha azokat olyan céllal követik el, hogy a lakosságot komolyan megfélemlítsék.

A kötelező EU normának minősülő kerethatározat szerinti terrorcselekménnyé minősítés legalapvetőbb feltételei tehát hiányoznak esetükben, mivel a vád szerinti előkészületi cselekmények, eszközök alkalmatlanok bármilyen, így komolyabb károsításra, illetve ezáltal a lakosság komoly megfélemlítésére.

A Nemzeti Jogvédő Szolgálat (NJSZ) az első pillanattal kezdve kiemelten foglalkozik a nemzetközi jogi standardok szerint egyértelműen politikai fogolynak minősülő két székely hazafi ügyével. A nemzetközi jog politikai fogolynak azon személyeket tekinti, akik politikai okból, politikai nézeteik, világnézetük, vagy valamely, adott politikai helyzetben jelentőséggel bíró csoporthoz való tartozásuk miatt börtönbüntetést kaptak egy olyan eljárásban, amelyben sérülnek a tisztességes eljáráshoz és védekezéshez fűződő jogok, illetve az állam saját anyagi és eljárási jogszabályait sem tartja be. Itt is erről van szó. Ráadásul a nemrég módosított román büntetőeljárási törvény szerint a törvénytelenül beszerzett bizonyítékok semmisek, itt is sor került ilyenre.

Dr. Morvai Krisztina EP képviselőként többször felszólalt (https://goo.gl/oeHezs és https://goo.gl/iLYNvY) érdekükben az Európai Parlamentben, az ügy európai szintű figyelmet kapott. A hozzátartozók levélben fordultak az EP, a magyar és román parlament képviselőihez. Az Európai Bizottság emberi jogi ügyekért felelős biztosa képviselői megkeresésre adott válaszlevelében szintén aggályosnak találta az eljárást.

A NJSZ dr. Morvai Krisztina és dr. Gaudi-Nagy Tamás által vezetett delegációja 2016 tavaszi, az erdélyi magyar nép nem túl rózsás egyéni és kollektív emberi jogainak helyzetét felmérő jogi monitorozó útján Kézdivásárhelyen is járt. A román sajtó gyalázkodásaival kísért tényfeltáró utunkon találkoztunk hozzátartozóikkal és nyilvános fórumon követeltük a két székely mozgalmár szabadon bocsátását. A koncepciós jellegű büntetőeljárásról dokumentumfilmet készítettünk "Székely hazafiak terrorizmussal gyanúsítva" címmel, amely széles körben ismertté tette az ügyet és ebből lényegében minden megérthető az üggyel kapcsolatban. A filmek román és angol  felirattal is megnézhetők, kérjük mindenkitől ezek terjesztését.

Végül ajánljuk elolvasásra a pestisracok.hu témával foglalkozó cikkét, amely az üggyel kapcsolatos legfrissebb tudnivalókat tartalmazza.

Szabadságot a bebörtönzött két székely politikai fogolynak, Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak !

Székelyföld, 2018. július 7.

Dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat (www.njsz.hu) ügyvezetője

www.gaudinagytamas.hu

www.facebook/gaudinagytamas