Tüntetés kárpátaljáért - az MTI beszámolója

A több mint háromszáz ember részvételével zajlott mai budapesti tüntetésről az MTI az alábbi tudósítást tette közzé. A tudósítás több lényeges esemény nem említ, többek közt azt, hogy a petíció azt is követeli, hogy a kormány haladéktalanul kezdeményezze az ENSZ BT összehívását annak érdekében, hogy a kárpátaljai magyarok és ruszinok nemzetközi felügyelet mellett szervezett népszavazáson dönthessenek, hazánkhoz való visszatérésről, illetve a magyar kormány jelentse be igényét Kárpátalja visszatérésére. Az eseményről szóló részletes és hiteles képekkel illusztrált tudósítást rövidesen közzétesszük.

Kárpátalja autonómiájáért, illetve Ukrajnától való elszakadásáért tüntettek péntek este a budapesti Külügyminisztérium épülete előtt Gaudi-Nagy Tamás jobbikos országgyűlési képviselő kezdeményezésére.

A demonstrálók a helyszínre több nagyméretű molinóval érkeztek, azokra angol és magyar nyelven például azt írták, "Önrendelkezést Kárpátaljának", illetve "Magyarország visszaköveteli Kárpátalját". A két-háromszáz résztvevő közül többen nemzetiszínű és árpádsávos lobogót tartottak a magasba.

Gaudi-Nagy Tamás egyebek között azt mondta: a történelmi igazságtételt szolgálná, ha Kárpátalja elszakadna Ukrajnától. A politikus szerint ugyanakkor Martonyi János külügyminiszternek távoznia kell, mert nem áll ki határozottan emellett.

Ifjabb Hegedűs Loránt református lelkész arról beszélt, meg kell kongatni a "vészharangot", hogy összefogás szülessen Kárpátalja ügyében, mert ha nem, akkor el fog veszni "ez a lehetőség".

A tüntetésen Budaházy György telefonon "jelentkezett be", mert a bíróság eltiltotta a tömegrendezvényektől. Budaházy - akivel szemben terrorcselekmények vádjával elsőfokú büntetőper zajlik a Fővárosi Törvényszéken - azt mondta: nyomást kell gyakorolni a döntéshozókra Kárpátalja ügyében, hiszen 80 éve nem volt olyan helyzet, mint most, amikor egy nagyhatalom érdekei egybeesnek Magyarország érdekeivel.

Lenhardt Balázs független országgyűlési képviselő szerint az önrendelkezés Kárpátalját is megilleti, ahogy a Krímet. Hozzátette, hogy 150 ezer kárpátaljai magyar most segítséget vár a magyar államtól.

Zagyva György Gyula, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom társvezetője szerint a Külügyminisztérium nem használta ki a kínálkozó alkalmat, hanem a "nyugati háttérhatalmak" akaratát érvényesíti a kérdésben.

Morvai Krisztina EP-képviselő, a tüntetés utolsó szónoka szerint követelni kell, hogy a magyar külügyminisztérium a magyar érdekeket képviselje. Mint hangsúlyozta: követelni kell a nemzeti önrendelkezést Kárpátaljának is.

A demonstráció végén a szervezők átadták nyolcpontos petíciójukat a Külügyminisztérium ügyeletes munkatársának. A petícióban egyebek mellett az áll, követelik, hogy a magyar állam ismerje el a krími népszavazás eredményét, vagyis azt, hogy a félsziget visszatért Oroszországhoz. Követelik azt is: intézkedjenek a Magyar Honvédség felkészítéséről, hogy képes legyen megvédeni a kárpátaljai magyarokat, és azt is el szeretnék érni, hogy Orbán Viktor miniszterelnök váltsa le Martonyi Jánost.

MTI

Kapcsolódó

Petíció Magyarország Kormánya részére