Új távlat Európában az őshonos nemzeti közösségek önrendelkezése előtt

Székelyföld autonómiájának kivívása érdekében a Székely Nemzeti Tanács megalakulásától kezdve használni kívánta mindazokat a társadalmi, politikai, jogi eszközöket, amelyeket a demokrácia kínál. Ezek közül a legfontosabb ebben a küzdelemben magának az érintett közösségnek az akaratnyilvánítása és aktív szerepvállalása, valamint az általa megválasztott önkormányzatok céltudatos és kezdeményező fellépése. Fontos az is, hogy elkötelezett parlamenti képviselők terjesszék, ha kell többször is a román törvényhozás elé Székelyföld autonómia statútumát, fontos az anyaország erőteljes támogatása, és nagyon fontos, hogy európai és nemzetközi fórumokon a székelyek önrendelkezési törekvését meg tudjuk jeleníteni, és elő tudjuk mozdítani a nemzetközi jog kedvező alakulását.

Ez utóbbiban sikerült jelentős eredményt elérni az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének őszi munkálatai során a magyar delegáció tagjainak, kiemelten Gaudi Nagy Tamás és Kalmár Ferenc András képviselőknek.

Az Európa Tanács elfogadott határozata megerősíti a Székely Nemzeti Tanács eddig használt érveit, alátámasztja célkitűzéseinek jogosságát, kimondva:

„A Közgyűlés úgy értékeli, hogy még a nemzetközi jogban sem jelenti automatikusan az elszakadás jogát az, ha egy etnikai kisebbség, illetve egyes esetekben egy nemzeti többség élni akar az önrendelkezés jogával. Az önrendelkezés jogát mindenekelőtt a nemzeti kisebbségek védelmére vonatkozó Kisebbségi Keretegyezményében és az Európa Tanács 1334-es ajánlásában leírtaknak, illetve  a nemzetközi jog egyéb releváns eszközeinek megfelelően kell gyakorlatba ültetni.”

A határozat nem csak elvi jelentőségű, ugyanis az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése felkéri a tagországokat, hogy tartsák tiszteletben az 1334-es Közgyűlési Határozatban lefektetett alapelveket, Románia esetében ez Székelyföld területi autonómiájának törvény általi szavatolását jelenti.

A Székely Nemzeti Tanács küldöttsége 2010. szeptember 15.-én Kövér László házelnökkel folytatott megbeszélés után tanácskozott az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének Braun Márton képviselő által vezetett magyar delegációjával. A tanácskozás során a magyar küldöttség tagjai vállalták, hogy támogatják, és az Európa Tanácsban képviselik Székelyföld autonómia törekvését.

A tavalyi évben elkezdődött együttműködés eredményei máris láthatóak, és bízunk abban, hogy a jövőben újabb lépéseket teszünk közös célunk felé. Köszönjük a magyar delegáció eddigi munkáját és elkötelezettségét Székelyföld autonómiája iránt.

Marosvásárhely 2011. október 5.                                Izsák Balázs

                                                                     A Székely Nemzeti Tanács elnöke