Morvai Krisztina és Gaudi-Nagy Tamás átmentek a kettészelt Komárom hídján

Március 31-én az immár hagyományos „Jobbik-terepen“, az 1892-ben épült Erzsébet-híd dél-komáromi hídfőjénél tartott lakossági fórumot Gaudi-Nagy Tamás, a párt igazságügyi miniszterjelöltje és Morvai Krisztina EP-képviselő, a Jobbik államfőjelöltje.

A két politikus beszédében kijelentette, hogy a Jobbik hatalomra kerülése esetén kiállnak a nemzeti önrendelkezés jogáért, s a magyarság szabad anyanyelv használatáért. Gaudi-Nagy Tamás szerint biztosítani kell a magyarok önrendelkezését a határon túli területeken. Hozzátette, Európában működő rendszer a területi autonómia intézménye.

Morvai Krisztina EP-képviselő az EU-ra mint birodalomépítő hatalomra utalt, mely megvonja a nemzetektől az önrendelkezés jogát. Kijelentette, Magyarországnak szakítania kell az eddigi külpolitikai irányvonallal, és „felemelt fejjel“ kell kiállnia akaratáért.

"Nincs egy erős állam, mely fellépne az emberek jogfosztottsága ellen. Ez azt eredményezi, hogy egy állam, mely az európai birodalomépítésben gondolkodik, és nem nemzetállamban, nem tud kiállni az elszakított területeken élő testvéreinkért, és nem is akar" - mondta Morvai Krisztina.

A párt EP-képviselője szlovák újságírói kérdésre úgy fogalmazott, erőt kell mutatni, mert "a megalázottsághoz szokott emberek mindig úgy gondolkodnak, hogy ne emeljük fel a fejünket. Jobb, ha nem követelünk jogokat, mert még bajunk lesz belőle".

A lakossági fórum végén Gaudi-Nagy előadta az Ó, Magyarország című dalt, melyhez gitározott is.

A magyarországi hídfőnél tartott gyűlésen Gaudi-Nagy Tamás reményét fejezte ki, hogy nem állítják meg őket úgy, ahogyan tavaly Sólyom Lászlót. A magyar elnök 2009. augusztus 21-én a komáromi Szent István-szobor avatásán vett volna részt, de Szlovákia nemkívánatosnak nevezte a jelenlétét.

Néhányan Felvidékről is ott voltak a nagygyűlésen, zömmel fiatalok. A hídon a rendezvény előtti percekben több szlovák rendőrségi jármű is látható volt: két Polícia feliratú mikrobusz és egy nyitrai rendszámú (NR) szolgálati Škoda személykocsi.

Érdeklődőként a dél-szlovákiai autonómiatörekvéseiről ismert Bósza János is jelen volt a nagygyűlésen. A sajtónak elmondta, csak érdeklődőként jött el, azt azonban nem tagadja, hogy a Jobbik autonómiára vonatkozó elképzeléseivel szimpatizál.

A Jobbik Komáromban lévő vezető politikusai néhány perccel elindulásuk előtt a sajtónak is nyilatkoztak. Gaudi-Nagy később az újságíróknak nyilatkozva elmondta, a békerendszer revíziójáról beszélt. A nyelvtörvény kapcsán kijelentette, senki nem vitatja el a szlovákoktól, hogy megvédjék saját nyelvüket, ám ezzel nem szoríthatják háttérbe és nem különböztethetik meg hátrányosan az országban élő kisebbség nyelvét, mert akkor sérül az egyenlő bánásmód elve, ami uniós alapjog. Trianon kapcsán megjegyezte: nem biztos, hogy a szlovákok is annyira örültek az első világháború utáni rendezésnek, mert Csehszlovákiában erős cseh dominancia érvényesült.

A két politikus közel 100 szimpatizáns és a sajtó munkatársai kíséretében a rendezvény után gyalog átsétált Észak-Komáromba az Erzsébet hídon és egy virágcsokrot helyeztek el Szent István szobránál. A jobbikosok akadálytalanul jutottak át a hídon. Az északi hídfőnél Gaudi-Nagy Tamást egy szlovák egyenruhás rendőr kérdezte meg jövetelének céljáról. Gaudi elmondta, hogy az eseményt a szlovák hatóságoknak előre nem jelentették be, és csupán egy virágcsokrot szeretnének elhelyezni a szobor talapzatán, mert tudomásuk szerint a koszorúra előzetes engedélyt kell kérni.

Az „Összetartozunk” és „Jobbik Magyarországért Mozgalom” felirattal ellátott piros-fehér-zöld virágokból készített virágcsokrot ezt követően elhelyezte Morvai Krisztina és Gaudi-Nagy Tamás Szent István király lovasszobránál. Ekkor Gaudi-Nagy Tamás elmondta, hogy azért helyezik el a virágcsokrot az államalapító szobránál, mert ezzel kívánják kifejezésre juttatni tiszteletüket és nagyrabecsülésüket az Árpád-ház szent uralkodójának emléke és öröksége iránt. Emlékeztetett arra, hogy nélküle nem jöhetett volna létre az az állam amely közel ezer évig adott otthont a magyarságnak és a vele együtt élő népeknek. A csokor elhelyezése után elhangzott az "Adjon az Isten szebb jövőt!" köszöntés, és az egybegyűltek a szobornál elénekelték a Himnuszt, majd sétára indultak a belvárosban.

A politikusok és a többi jelenlevő az Európa-udvart kereste fel, ahol Morvai Krisztina a demokratikus európai értékek fontosságáról beszélt, többek között a gyülekezési jog, véleménynyílványítási szabadság és a nemzeti önrendelkezési jog nemzetközi egyezményekben rögzített megkülönböztetés nélküli biztosításának szükségességéről. Ekkor lépett oda harmadszorra egy szlovák egyenruhás rendőr hozzájuk és figyelmeztette őket arra, hogy ilyet nem lehet tenni, menjenek máshová és kilátásba helyezte amennyiben folytatódik a városnézéssel egybekötött beszélgetés, amelyet ő tüntetésnek minősített, akkor keményebb eszközökhöz nyúlnak. A két jogvédő egyértelművé tette a rendőr számára, hogy az ilyen tevékenység az Európai Unióban nem tiltható és nem üldözhető, azonban a konfliktus elkerülése érdekében tovább indulásra kérték a jelenlevőket. Ekkor lépett oda három felvidéki fiatalember hozzájuk, akik elmondták nemrégiben a szlovák nyelvtörvény elleni tüntetés során Szent István szobra mellől állították elő őket a rendőrök azzal, hogy fasiszta jelképet viselnek, noha csupán egyikük viselte öltözetén a nemzeti címerünkben is megtalálható Árpád-házi sávos pajzsot. Közel nyolc órás fogvatartást követően engedték el őket és végül nem is indult ellenük eljárás. Gaudi-Nagy Tamás a Nemzeti Jogvédő Szolgálat (www.njsz.hu) nevében jogvédő segítséget ígért a meghurcolt fiataloknak. Elmondta azt is, céljuk az, hogy egy egész Kárpát-medencére kiterjedő magyarságot védő jogvédő hálózat jöjjön létre a Jobbik meghatározó szerepbe kerülése esetén állami feladatként. A Jobbik politikusai ezután megköszönték a részvételt, és az Európa-udvarban egy magyar tulajdonú sörözőt kerestek fel, ahol a helyi fiatalokkal beszélgettek és egy kifüggesztett Nagymagyarország térkép előtt több közös fotót készítettek a vendégekkel. Ezután a Klapka téri Szentháromság-szoborhoz mentek, ahol helytörténeti előadást hallgattak. Majd tíz egyenruhás és ugyanannyi civilruhás szlovák rendőr kíséretében a hídon át visszasétáltak dél-Komáromba.

Egy rendőrségi fotós, végig dokumentálta a rendezvényt. Az egyenruhások mellett számos - Polícia karszalagot, vagy azt sem viselő - civil ruhás rendőr is jelen volt.

bumm, ujszo, MTI

Tags: