Védjük meg együtt a magyar munkavállalók jogait! - nemzeti jogvédő harc a munkaerő-kölcsönzés ellen
Morvai Krisztina EP képviselő felhívására számos munkavállaló számolt be a munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatos lesújtó tapasztalatairól. A munkaerő-kölcsönzésnek - ebben a kizsákmányoló, felháborító formájában - el kell tűnnie a munka világából, mert ez az egyik fő akadálya annak, hogy a magyar emberek méltóságban és biztonságban éljenek.
Krisztina – munkajogban jártas ügyvédi, európai uniós szakjogászi segítségemmel – elemezte a helyzetet és meghatározta a jogvédelem feladatait, eszközeit.
Összefoglaló tanulmányom a munkaerő-kölcsönzés anomáliáról és azok megszüntetéséhez szükséges jogi lépésekről ide kattintva tekinthető meg. Elemzésem célja, hogy Krisztina felhívására érkezett munkavállalói panaszok alapján értékelést és összegzést adjon azokról a munkavállalókat érintő anomáliákról, amelyek a munkaerő-kölcsönzés hazai gyakorlatát jellemzik, illetve megoldási javaslatokat tegyen azok kiküszöbölése érdekében. A tanulmány eligazítást ad arra is, hogy a munkavállalók milyen eszközökkel léphetnek fel a munkaerő-kölcsönzés kapcsán elszenvedett, tapasztalt munkaügyi jogsértések ellen.
A nemzeti jogvédők a munkavállalók panaszbejelentéseit bizalmasan kezelik, szakszerű, anonimitást őrző bejelentéseket tesznek a NAV-nak, a munkaügyi felügyelőségeknek, és az Egyenlő Bánásmód Hatóságnak, valamint adott esetben bírósági tesztügyek indításához is segítséget nyújtanak. Krisztina mostani felhívásában a "kölcsönzött" munkavállalókhoz fordul, együttműködésüket kérve Magyarország egyik legfontosabb jogvédő harcához.
Honfitársi üdvözlettel:
Dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd - Európa jogi szakjogász,
a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője
A munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó EU irányelv itt olvasható: az Európai Parlament és Tanács 2008/104/EK irányelve (2008. november 19.) a munkaerő-kölcsönzés egyes szabályairól.
A Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény vonatkozó rendelkezéseit itt találja, a témával kapcsolatos Korm. rendelet itt olvasható: 118/2001. (VI. 30.) Korm. rendelet a munkaerő-kölcsönzési és a magán-munkaközvetítői tevékenység nyilvántartásba vételéről és folytatásának feltételeiről.
Az Európai Bizottság letölthető tájékoztatója (forrás: Európai Bizottság honlapja, Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás) a munkaerő-kölcsönzés keretében dolgozó munkavállalók jogairól.
Csatolmány | Méret |
---|---|
A munkaero-kolcsonzes.pdf | 294.66 KB |