Eltemették dr. Grespik László nemzeti jogvédőt a budai Szentimrevárosban

H. J. – Kuruc.info

A Budai Ciszterci Szent Imre Plébániatemplomban szombaton 13 órakor kezdődött dr. Grespik László ügyvéd, nemzeti jogvédő temetési szertartása. A Villányi úti plébániatemplomot teljesen megtöltötték a családtagok, kollégák, barátok és tisztelők. A római katolikus szertartás szerinti beszentelést Urr Zsolt Ipoly atya végezte. Grespik László földi maradványait a plébániatemplom urnatemetőjében helyezték el. Sinkovits-Vitay András színművész Wass Albert, Ratkó József és Vörösmarty Mihály egy-egy prózai, illetve lírai művének elmondásával búcsúzott Grespik Lászlótól.


Dr. vitéz Grespik László ravatala


A hideg időjárás ellenére teljesen megtelt gyászolókkal a Budapest XI. kerületi Szent Imre Plébániatemplom dr. Grespik László szombati temetési szertatására. Urr Zsolt Ipoly, a gyászszertartást celebráló atya Szent Lukács evangéliumából Jézusnak a tanítványaihoz intézett mondását idézte: „Csípőtök legyen felövezve, kezetekben pedig égő gyertya legyen. Hasonlítsatok az olyan emberekhez, akik urukra várnak, hogy mihelyt megérkezik a menyegzőről és zörget, rögtön ajtót nyissanak neki. Boldogok azok a szolgák, akiket uruk megérkezésekor ébren talál. Bizony mondom nektek, felövezi magát, asztalhoz ülteti őket, körüljár és felszolgál nekik. És ha a második vagy a harmadik őrváltáskor érkezve is így találja őket, boldogok azok a szolgák. Gondoljátok meg: ha tudná a házigazda, hogy melyik órában jön a tolvaj, nem engedné betörni házába. Éberen várjátok tehát az Emberfiát, mert eljön abban az órában, amikor nem is gondoljátok.”

Urr Zsolt Ipoly atya


Ipoly atya ezután azt mondta a gyászolóknak: Az evangélium igéje arról szól, hogy nem tudjuk, mikor jön a tolvaj, s éppen ezért állandóan ébernek kell lennünk. Az ember élete mindössze néhány évtizedig tart, s nem mindegy, hogy ezt az időt miképpen éljük meg, milyen tartalommal telítjük azt meg. A halál is mindig úgy jön, mint a tolvaj, s a pillanat, amely elszakít bennünket a másiktól, az mindig tolvaj, s ezért a készenlét az ember alapállapota. Mi még itt vagyunk, körbevesszük a ravatalt, de holnap talán tőlünk fognak búcsúzni. De mit hagyunk magunk után? - tette föl a kérdést az atya. László testvérünk, hithű, buzgó, mindenre nyitott volt. Ebben a pillanatban még gyász van a szívünkben, de a keresztény ember túllép a fájdalmon, mert tudjuk azt, hogy az ő élete az elmúlással teljessé vált Isten előtt. Mi ma ettől a teljes élettől búcsúzunk. László testvérünk gondolatai, baráti üdvözlése, erős kézfogása, barátsága, szeretete és odafigyelése tovább élnek bennünk, mondta Ipoly atya.

Díszőrség Grespik László ravatalánál


Dr. Zétényi Zsolt nemzeti jogvédő, akit Grespik László példaképének és tanítómesterének vallott, búcsúztatója elején elmondta: Elment egy jó barát, példás családapa, akit az egész magyar nemzet gyászol. Zétényi emlékezett a Nemzeti Jogvédő Szolgálat egykori, sokat és sokak által támadott elnökére is, aki annak idején, a 2000 és 2002 közötti hivatali ideje alatt rámutatott: a külföldiek igen sok tulajdonra tesznek szert a magyar fővárosban, s ezáltal felverik az ingatlanárakat. A jogvédőtárs hangsúlyozta: Grespik Lászlót azért gyászolja az egész magyarság, mert amellett, hogy a 2006-os rendőrterror és az azt követő törvénytelenségek sértettjeinek védelmére kelt, nekik jogi segítséget nyújtott, igyekezett felvenni a küzdelmet a trianoni diktátum igazságtalan következményeivel is. „Az igazság nem attól függ, hogy hányan mondják, hanem az igazság mibenlétében függ. És igazunk van” – idézte Zétényi Zsolt Grespik László utolsó, tavaly november 30-án, az Országház előtti beszédének mondatait.


Sinkovits-Vitay András felovas


Sinkovits-Vitay András színművész a gyászszertartás idején fölolvasott egy Wass Albert-novellát, majd elszavalta Ratkó József egyik versét és végül elmondta Vörösmarty Mihály Szózatát.